Henryho Odysea ve špercích Karla Votipky

Autorská výstava netradičních šperků Karla Votipky je určena všem, kteří se nebojí cestovat časem, překonávat složité životní nástrahy a těm, kteří hledají možnosti, jak je překonat.

Většina šperků připomíná na první pohled nesourodou a neslučitelnou směsici tvarů, povrchů a struktur. Pozorný divák však postřehne odkazy pohanských kultur. Technik ocení dokonalé inženýrské proporce a vyváženost objektů. Fantasta uvidí vesmírné koráby, které posouvají hranice šperku směrem do vzdálené budoucnosti. Nechme se tedy všichni pozvat na dobrodružnou Henryho odyseu.

Kameny z Henryho sbírek se ve špercích Karla Votipky staly součástí mostů, které překlenuly nejen hranice regionu a času, ale i vesmírných světů. Jedinečnost použitých kamenů a jejich barev není podbízivá. Nejedná se o módní trendy, které bývají pomíjivé. Opravdovost a ryzost exponátů čiší z každého úhlu a více než důrazně upozorňují na nepřekonatelnou sílu a fantazii přírody. Každý z vystavovaných šperků si zaslouží pozornost, protože má svůj jedinečný příběh.

A Zlatokop Henry příběhy vyprávět umí!Odysea Zlatokopa Henryho

  • Designer: Karel Votipka
  • Photographer: Lenna Barrie
  • Creative Director: Patrik Hořelica
  • Odborný text: Ing. Petr Černý

Kosmické koráby

a1

Nikdo netušil, že spojením kosmického asteroidu a zlatohorského zlata vznikne takové žihadlo, jenž zasadí ránu přímo do srdce všem divokým jezdcům. Tento kosmický koráb přiletěl s velkým předstihem a razantní silou. Kdo miluje rychlou jízdu,  technickou dokonalost, má svého favorita hned. Tento koráb bude vždy první, bude vepředu, je to prostě lídr.

 

a2

Elegantní a klidný let doporučuji cestovatelům v korábu maximálně vyváženém, s naprostým komfortem. Nadstandardní vybavení zajišťuje pravá zlatohorská  měď a další kameny převážně z českých nalezišť. Tento koráb by si jistě zvolili pánové Zikmund a Hanzelka.

 

a3

Bezpečnost  je hlavní motto této kosmické lodi. No, aby ne!  Převáží náklad nejcennější – první známky života na zemi. První mikroorganismy naší zemské historie sice zkameněly, ale jejich rudá barva naznačuje, že krev není voda. A proto pijme rudé víno!

a4

Družice se druží. Bylo by to smutné, aby byla pouze jedna! Navíc tyto dvě se přitahují díky svým prstencům silnou sexuální silou. Muž a žena, věčný koloběh života. Ach, ta láááska, láááska nebeskááá!

 

Země

b1

Kdo to říkal, že je Země kulatá?  A neměl proto nepříjemné opletačky? Tvrdit, že čtverec nebo dokonce dva čtverce mohou být kulaté, je i v dnešní době dost riskantní. Mohl by si Vás totiž do svého kosmeticko-relaxačního salonu vzít do parády zlatohorský rodák, neblaze proslavený inkvizitor Boblig.

 

b2

Mnozí vědí, že Praha má chodníky z kamenných kostek, na kterých tkví pot a krev zlatohorských kameníků. Nová scéna Národního divadla má  zelený mramor z Kuby, také broušený ve Zlatých Horách. Ale jen hrstka zasvěcených ví, že pyšnit se krásným Karlovým mostem nemusí jediná Praha. Ten doposud utajovaný Karlův most, který spojuje  naše město Zlaté Hory se světem, lze vidět jen u nás. Děkujeme za něj, Karle Votipko!

 

b3

Je veřejným tajemstvím, že šperky od designéra Karla Votipky vlastní i bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová. Když její sbírku šperků na holčičím mejdanu okukovala Michelle Obamová, zatoužila taky mít něco šik od šikovného Karla. Padla ji do oka jeho jedinečná brož, která jako vznešený most elegantně spojuje africké kameny s americkou mědí. Byla by to jistě krásná metafora a šperk pro tuto sympatickou první dámu, ale šperk je již v soukromé sbírce a není na prodej. Karel s Henrym jistě vymyslí něco nového a originálního pro paní prezidentovou a mile ji tím potěší.

 

b4

Odnepaměti se lidé za něčím honí. Nedokáží být spokojeni s tím, co mají. Chtějí být na vrcholu. Na vrcholu čeho? Potravního řetězce?! Největší poklady však jsou stále skryty pod povrchem. Objevujme krásy přírody, ceňme si jejího bohatství. Tato brož, která je sestavená z kamenů z různých regionů naši krásné české země a okořeněná zlatohorskou mědí. Dokazuje jediné: po vrcholu někdy šlapeme, pouze jej přes svoji zaslepenost nevidíme.

 

b5

Prsten vítězů. Ten kdo ví, že sám není pupkem světa a dokáže si spočítat, že nikdy nebude chytřejší než matka příroda, může hrdě nosit toto vyznamenání svědčící, že historie a budoucnost, světové kontinenty a nekonečná galaxie jsou si někdy bližší než lidé.

 

Učme se od přírody, važme si jejich darů, berme si ponaučení z historie, respektujme se navzájem.

Váš Henry a Karel