Jiří Sedlář a Charlie Chaplin

V rámci „filmové“ show Zlatokopa Henryho publikuje KRÁL REBELŮ 2017 Jiří Sedlář poselství nejslavnějšího tuláka stříbrného plátna. 

,,Více než stroje potřebujeme lidskost. Více než chytrost potřebujeme vlídnost a laskavost.“ Toto jsou jedny z mnoha myšlenek, které jsou jako zrnka písku rozesety po poušti filmové kariéry Charlieho Chaplina. Baviče, který se ani tak nesnažil bavit, jako spíše otevírat zavřené a zakrnělé oči lidí z celého světa. Že byl nadčasový? Zklamu Vás, ale jsem přesvědčen, že ne. To jen lidé jsou stále stejní. Stále ty stejné povrchní, závistivé a nenávistné stroje vedené diktátorem. Jejich cílem není blaho všech, nýbrž blaho jejich. Stejně tak jako před sto lety, kdy Chaplin žil, tak i dnes jsou mezi národy, lidmi, rasami, kulturami, či vírami propasti. Propasti, které vznikaly po tisíciletí. Pokud chceme postavit před myšlenky z jeho filmů zrcadlo a porovnat je se současným světem, bude asi každý z nás zklamaný. Společnost jako taková se v myšlení příliš nepohnula. Stále jsou u moci pomyslní diktátorové a stále jim slouží slepé lidské stroje, které zajímá především materialismus. Základním stavebním kamenem, pro zastavění propastí je samozřejmě tolerance a porozumění. Hlavně v České republice zboží nedostatkové a vlastně i nechtěné. Mnoho lidí si z Chaplina a jeho vnímání světa alespoň něco málo vezme. Ovšem, kdo z nás je doopravdy vždy otevřený každému názoru? Kdo z nás doopravdy nikdy nikoho nepomlouval jen kvůli jeho názoru, původu, životu či víře? Svět bude jednotný a všude zavládne štěstí a láska, až si každý z nás bude vážit lidí okolo více než sebe samotného. Až při hádce místo: ,,Jsi hlupák,“ zazní ,,pojďme se o tom pobavit, zajímá mne tvůj názor.“

Charlie Chaplin hovoří o inteligenci, která se povyšuje nad ostatní. O technologiích, které nás k sobě přibližují jako nikdy dříve, ale i tak jsme od sebe každým dnem dál a dál. O lidech, kteří se už dávno nerozhodují srdcem, zaprodávají city za věci, za peníze, za marnivost. Závěrem je tedy nutno říct: Naslouchejme melodii svého srdce a žijme život, který není zaměřený pouze na lásku ve věc. Nenávist vede jen v další nenávisti. Snažme se alespoň na chvíli oprostit od technologií moderního světa a dívejme se okolo sebe. A možná, až se příště budeme hádat s někým na facebooku, či v hospodě o problémech všedního života, pochopíme, jak to vidí i on, ne jen my samotní.

Jiří Sedlář - KRÁL REBELŮ 2017 při zahájení "filmové" show v království Zlatokopa Henryho