Školy pro voly

Zjištění: Velikána Komenského měli komunisté v oblibě jen pro jeho první tři písmena ve jméně. To ostatní již hodlali přetavit k obrazu svému.

Člověk by musel být úplně padlý na hlavu, aby navštěvoval školu s radostí. Našeho geniálního reformátora Komenského zneužila komunistická propaganda. Učitelé byli nuceni žákům vštěpovat nikoliv vzdělání (myšleno zahradnickým termínem), nýbrž ideologické bludy.

I chudý duchem chápal, že krásné pohraniční město Zlaté Hory nevybudoval hodnej strejda Stalin. Zvládli to bez jeho bratrské pomoci (ti prý zlí) odsunutí Němci, a to navíc bez pomoci nás, Čechů! Na každém kroku bylo patrné, že je historie tohoto místa jiná, než kázaly budovatelské agitační příručky a že ty krásné věci, jenž se daly nacházet ve všech možných koutech Zlatohorska, nemají se socialismem či komunismem nic společného.

Dětem byla celá slavná ideologická propaganda ukradená, protože venku za školou mohly zažít mnohem větší legraci. Pokud dědeček neodvlekl Henryho a jeho dva bratry do školy na řetězu jako bejky na porážku, nebyla žádná jistota, že by se tam ti tři králové vůbec ukázali.

V teplejších obdobích raději podnikali výpravy do divokých lesů, starých zatarasených zlatokopeckých štol nebo k vodě. Za chladnějšího počasí se Henry místo ve škole schází s kamarády v prázdných domech po Němcích. Vymýšlí, plánuje a realizuje zábavná dobrodružství.

Malí darebové si ke svým záškoláckým setkáním vytvářejí tajné mapy a znamení. Na mnohá se již zapomnělo, některá označení zůstala, nebo dostala jiný význam. S jedním tajným znamením Henryho kamarádů se můžeme setkat i dnes. Velké psací písmeno N- ohraničené kruhem, ukončené nahoře šipkou přetínající kruh a směřující z něj ven- již neznamená opuštěný dům po odsunutých Němcích, nabízející zázemí všem zlatohorským rebelům a záškolákům. Stalo se mezinárodním symbolem squatterů.

Henry

Henry je pyšný na novou generaci, která se, stejně jako on, nebojí nesouhlasit a protestovat proti nesmyslným pravidlům. Zároveň také vidí, že jako kdysi, před šedesáti lety, se i dnes podobná forma svobodomyslného jednání a setkávání lidí posuzuje jako porušení zákona.

Bonusové počteníčko pro opravdové fajnšmekry a kamarády.