Zlatorudné mlýny

Je nad slunce jasnější, že ani fajer, jako je Henry, nezvládne sám zrealizovat sen všech snílků, jakým je vybudování areálu zlatorudných mlýnů na říčce Olešnici. Jedná se o kolektivní, dlouhodobě nejvýznamnější, počin v oblasti turistiky na Zlatohorsku. Byl jistě právem roku 2011 Vámi návštěvníky zařazen mezi 7 divů Olomouckého kraje .

Společná práce řady nadšenců se zúročila prvním slavnostním roztočením zlatorudných mlýnů na Dnech Prahy 1 ve Zlatých Horách 15.6.2001. Henrymu patří přinejmenším poděkování, když v televizním pořadu Klekánice, natáčeném v roce 1994, vyzýval ostatní nadšence k připojení se k realizaci této krásné myšlenky. V té době Henry již třetím rokem úspěšně provozoval své muzeum, kde bezplatně prezentoval historii města a nezištně se zapojoval do všech aktivit, podporujících další rozkvět milovaného kraje. Nebyl to ovšem jen Henry, ale mnozí další, kterým patří za vznik zlatorudných mlýnů velký dík.

Příběh o snu, který se stává skutečností

Když vyjdete ze Zlatých Hor, odbočíte nad opuštěným vlakovým nádražím, známým v jeho černobílé variantě z rotoskopicky vytvořeného filmu Alois Nebel. Projdete pod starým železničním viaduktem, připomínajícím bránu snů… Dostanete se do úplně jiného světa, do země štěstí, zářivého jako zrnko zlata na promrzlém ukazováčku posedlého zlatokopa. Do země nečekaných barev, tichých zvuků a jemných lesních vůní.

Lidé se zde netrápí, zapomínají na denní starosti. Průzračná ledová Olešnice schovává mezi velkými kameny jemná zrnka zlata. Říčka v létě osvěží a v zimě vykouzlí křišťálové ozdoby, podtrhující krásu romantické krajiny bujně zalesněného údolí. Repliky středověkých mlýnů občas dovolí velkým kolům roztočit se pod náporem vody z náhonu a zvláštním rytmickým zvukem rozeznít jindy mlčenlivý les.

Zlatorudné mlýny se řadí k nejpozoruhodnějším místům v regionu. Setkávají se zde zlatokopové ze všech zemí a světadílů. Organizují tady mistrovství v rýžování zlata. Nádherná příroda a neopakovatelná atmosféra stojí za více než jednu krátkou procházku. Je na každém z Vás, kolik krásného snění si dopřejete.

Zlatorudné mlýny

Je otázkou času, zda se k zlatorudným mlýnům přistaví celé městečko. Nic není nemožné.

Šikovní nadšenci dokázali poručit vodě téct do kopce! Tento optický klam je jednou ze zajímavostí rozrůstajícího se areálu zlatorudných mlýnů. Když se podařila taková pozoruhodnost, jistě se podaří další. Bylo by úžasné, kdyby Údolí ztracených štol odtajnilo i tajemné podzemí. Kdyby řemeslníci ukázali, jak se podle odkazů našich předků opracovávají kameny a dřevo, jak se vyrábí kov či sklo. Možná se v budoucnu pod Henryho šťastnou hvězdou rozzáří i další historické tradice Zlatohorska, jenž je jistě právem nazýváno šperkem Jesenicka.

Držme palce Henrymu a jeho přátelům v plnění těchto snů. Každá vaše pomoc (v jakékoliv podobě) je vítána a bude jistě královsky odměněna.